Cred ca daca este sa ma uit in urma, cel mai mare numar de vizitatori i-am avut pe forum din Germania, iar la numarul de membri in grupurile afiliate clubului nostru, conduce detasat comunitatea romaneasca din Germania. Fara a pune la socoteala grupul pastorit de Marcel, al romanilor din Munchen, cele 10 grupuri afiliate site-ului nostru depasesc 30.000 de membri, cel al romanilor din Stuttgart fiind cel mai numeros, cu aproximativ 7.000 de romani prezenti in grup. Iata de ce am zis noi ca azi ar trebui sa gandim o noua strategie, ceva care sa-i ajute mai mult decat un site si o pagina pe FaceBook.

Clubul romanilor din Germania, Forum de discutii si informatii, Grupuri FaceBook

Pana in prezent portalul e4De.Info a reusit sa ofere cate un loc special pentru Munchen si Stuttgart, dar inca mai este nevoie de ajutorul comunitatii, altfel prin munca doar a fondatorilor acestor site-uri nu se poate depasi stadiul de acum. Ce ne dorim? Stiri venite din interiorul comunitatii de romani din Germania, probleme cu care se confrunta si cum se pot rezolva, idei, sfaturi. Nu in ultimul rand am dori sa avem macar cativa agenti publicitari care sa caute firmele interesate in sponsorizarea site-urilor, in schimb primind si ele drepttul de a se promova la noi in grupuri.

Locuri de munca in Germania: colaboram de multa vreme cu unul dintre cele mai puternice site-uri de angajari in Germania, i4Jobs.Net – aici gasiti zilnic oferte noi de munca, direct de la angajatori. Da, nu est eun site gen Best-Jobs, unde te inscrii si depui CV-uri, nici nu ar avea rost inca unul la fel. In schimb asteptam firmele de recrutare sa se inscrie, le-ar prinde bine si lor si mai ales comunitatii din Germania!

Romanii din Germania

Clubul romanilor din Germania – Forum si grupuri pe FaceBook